Data publikacji: 06.10.2018 r.
Za nami pierwszy dzień wydarzenia "Forum dla Rozwoju". Przybyło wiele znamienitych gości między innymi Panowie Ministrowie Sprawiedliwości z państw Trójmorza. Podczas sesji plenarnej Pan Krzysztof Szczerski przeczytał list z przesłaniem i życzeniami dla uczestników Forum. Debaty panelowe przyniosły wiele ciekawych rozwiązań, które mamy nadzieję staną się inspiracją dla ustawodawców do tworzenia nowych przyjaznych dla polaków norm prawnych.
Data publikacji: 06.10.2018 r.
Kierownik Katedry Stosunków Międzynarodowych Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego imienia Wasyla Stefanyka. Doktor nauk historycznych, adiunkt. Członek podkomisji Ministerstwa Edukacji i Nauki Ukrainy ze specjalności „Stosunki Międzynarodowe, Komunikacji Społeczne i Studia Regionalne”. Ekspert Państwowej Instytucji Naukowej „Ukraiński Instytut Ekspertyz Naukowo-Technicznych i Informacji”.
Data publikacji: 03.10.2018 r.
Już za 3 dni zapraszamy was do udziału w międzynarodowym Forum Prawo dla Rozwoju organizowanym przez Fundację Wyszehradzką, które odbędzie się w dniach 5-6 października w Centrum Kongresowym ICE Kraków.
Aby wziąć udział w forum już dziś zarejestruj się na stronie law4growth.com/"
Weź czynny udział w opiniowaniu nowych regulacji prawnych, poznaj ekspertów, polityków i specjalistów, nawiąż kontakty merytoryczne, bądź częścią innowacyjnego przedsięwzięcia otwierającego możliwość wpływu na stanowienie prawa. Forum jest nowym, innowacyjnym przedsięwzięciem na mapie kongresowej,wykorzystującym potencjał społeczny sfer biznesu, polityki, organizacji pozarządowych oraz nauki. Jest miejscem kształtowania elit społecznych, prezentowania skonkretyzowanych projektów zmian w obowiązującym prawie a także debaty o newralgicznych kwestiach społecznych i politycznych. Dzięki udziałowi wielu wybitnych ekspertów ,,Forum Prawo dla Rozwoju" stanie się miejscem wypracowania konstruktywnych wniosków i możliwości skutecznego przeciwdziałania przyczynom przestępczości.
Jesteś prawnikiem, politykiem, działaczem organizacji pozarządowej, ekspertem, przedsiębiorcą?
Data publikacji: 03.10.2018 r.
Publikacja Raportu Strategicznego "Trójmorze 2030. Jeśli razem, to dokąd i jak?" już w najbliższy weekend podczas Forum Prawo dla Rozwoju!
Chcesz otrzymać raport - zarejestruj się i przyjdź zmieniać prawo na lepsze!
Spis treści Raportu:
Wstęp
Infrastruktura elektroenergetyczna 5
Studium przypadku: Resynchronizacja sieci elektroenergetycznych państw bałtyckich 7
Infrastruktura gazowa 13
Infrastruktura drogowa 19
Studium przypadku: Zaplecze logistyczne 23
Infrastruktura kolejowa 26
Żegluga śródlądowa 29
Transport morski 35
Infrastruktura cyfrowa 37
Studium przypadku: Cyberbezpieczeństwo regionu 43
Infrastruktura rynku kapitałowego 48
Podsumowanie
Data publikacji: 01.01.2018 r.
Sprawozdanie z działalności Fundacji Wyszehradzkiej za rok 2017
Data publikacji: 03.10.2018 r.
Już za 3 dni zapraszamy was do udziału w międzynarodowym Forum Prawo dla Rozwoju organizowanym przez Fundację Wyszehradzką, które odbędzie się w dniach 5-6 października w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Aby wziąć udział w forum już dziś zarejestruj się na stronie http://law4growth.com/ Weź czynny udział w opiniowaniu nowych regulacji prawnych, poznaj ekspertów, polityków i specjalistów, nawiąż kontakty merytoryczne, bądź częścią innowacyjnego przedsięwzięcia otwierającego możliwość wpływu na stanowienie prawa. Forum jest nowym, innowacyjnym przedsięwzięciem na mapie kongresowej,wykorzystującym potencjał społeczny sfer biznesu, polityki, organizacji pozarządowych oraz nauki. Jest miejscem kształtowania elit społecznych, prezentowania skonkretyzowanych projektów zmian w obowiązującym prawie a także debaty o newralgicznych kwestiach społecznych i politycznych. Dzięki udziałowi wielu wybitnych ekspertów ,,Forum Prawo dla Rozwoju" stanie się miejscem wypracowania konstruktywnych wniosków i możliwości skutecznego przeciwdziałania przyczynom przestępczości. Jesteś prawnikiem, politykiem, działaczem organizacji pozarządowej, ekspertem, przedsiębiorcą?
Data publikacji: 09.10.2017 r.
Dziś na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych, odbyła się debata pt.,,Bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO vs rosyjsko-białoruskie manewry wojskowe Zapad 17”. Nasi prelegenci: Prodziekan WSMiP, prof. Jacek Reginia – Zacharski. (Historyk, politolog, specjalista w zakresie historii najnowszej, historii stosunków międzynarodowych i politycznych) oraz Michał Woźniak (Dyrektor Amerykańskiego Centrum Kultury i Informacji „American Corner”)
Na spotkaniu poruszone zostały kwestie bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO ze szczególnym uwzględnieniem państw bałtyckich. Podczas debaty omówiono także problem Ukrainy oraz gwarancje dla Polski, mając na uwadze wojska amerykańskie na terenie naszego kraju.
Nasi prelegenci wyczerpująco omówili rosyjsko - białoruskie manewry Zapad 17 pod względem wojskowym, politycznym i propagandowym.
Bardzo dziękujemy wszystkim za liczne przybycie oraz rzeczową i merytoryczną dyskusję.
Szczególne podziękowania kierujemy dla osób odpowiedzialnych za przygotowanie spotkania oraz Pauliny Łuczak za profesjonalne moderowanie dzisiejszego spotkania.
Data publikacji: 12.09.2017 r.
12 września 2017 roku na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych, odbyła się debata pt. "Relokacja uchodźców - stanowisko UE, a Grupa Wyszehradzka. Różne spojrzenia - wspólny problem" zorganizowana przez Fundację Wyszehradzką. Prelegentami na spotkaniu byli profesor Ryszard Machnikowski ekspert ds. terroryzmu, bezpieczeństwa i stosunków międzynarodowych, Ryszard Stangreciak przedstawiciel stowarzyszenia Kukiz 15 oraz doktor Maciej Onasz z Katedry Systemów Politycznych. Bardzo dziękujemy wszystkim za liczne przybycie oraz rzeczową i merytoryczną dyskusję. Po spotkaniu nasi prelegenci otrzymali drobne upominki wręczone przez Prezesa Fundacji Wyszehradzkiej Alana Paczuszkę a przekazane przez Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego. Podziękowania należą się także Ewie Cherezińskiej za profesjonalne moderowanie spotkania.
Data publikacji: 19.10.2020 r.
Rozmowy na szczycie, czyli poniedziałkowe spotkanie przedstawicieli państw Trójmorza w Tallinie, bezpieczeństwo Europy Środkowej w ramach współpracy militarnej Grupy Wyszehradzkiej oraz podróż do wyjątkowo barwnych miejscowości na Słowacji - Cziczmany i Wilkoliniec. Tak w skrócie można podsumować tematy magazynu „Info V4 +”, który po raz pierwszy zagościł na antenie TVP Info 18 października. Nowy program będzie emitowany w każdą niedzielę o godz. 19:15.
- Po kilku latach funkcjonowania jako projekt polityczny, inicjatywa Trójmorza przekształca się w przedsięwzięcie gospodarcze. Od Bałtyku po Adriatyk i Morze Czarne mamy mieć możliwość nie tylko sprawnego podróżowania czy transportu towarów. Lepsza ma być także komunikacja cyfrowa oraz połączenia energetyczne, które gwarantują bezpieczeństwo gospodarcze państw Trójmorza - podkreślał w programie prowadzący red. Przemysław Adamski.
Nowy format „Info V4 +” będzie źródłem informacji z krajów Grupy Wyszehradzkiej, jak również doniesień z regionu Europy Środkowo-Wschodniej i Trójmorza. W programie zobaczymy newsy przygotowane przez dziennikarzy stacji oraz materiały z zagranicznych telewizji.
Cały premierowy odcinek „Info V4 +” można obejrzeć na kanale TVP Info w serwisie YouTube.
Data publikacji: 25.06.2020 r.
Stałe Przedstawicielstwo Rzeczypospolitej Polskiej przy Unii Europejskiej w Brukseli zorganizuje w ciągu najbliższego półrocza ponad 300 wydarzeń politycznych, gospodarczych i kulturalnych, wypełniających program polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej, która rozpoczyna się 1 lipca.
- Na ten okres przypadają ważne wydarzenia, z którymi będzie musiała zmierzyć się wspólnie UE, w tym rozmowy dotyczące przyszłego unijnego budżetu i funduszu odbudowy, negocjacje umowy z Wielką Brytanią o przyszłym partnerstwie i prace legislacyjne związane z Europejskim Zielonym Ładem - powiedział stały przedstawiciel RP przy UE Andrzej Sadoś.
Polscy dyplomaci w Brukseli sygnalizują, że Warszawa będzie chciała wykorzystać okres swojego przewodnictwa by zademonstrować środkowoeuropejską solidarność w obliczu trudnych rozmów dotyczących unijnych ram finansowych, przyszłego rozszerzenia UE czy negocjacji z Wielką Brytanią. Ma to też być okres intensywnych prac legislacyjnych w Komisji Europejskiej nad unijną polityką klimatyczną.
Polska prezydencja zostanie zainagurowana 30 czerwca w siedzibie SP RP w Brukseli. W uroczystości mają wziąć udział nie tylko ambasadorzy przy UE państw Grupy Wyszehradzkiej, ale również Bułgarii, Rumunii, Chorwacji i Słowenii. Zaproszeni zostali też unijni komisarze z krajów V4.
Źródło: PAP
https://www.sejm.gov.pl/(...)"
Data publikacji: 29.11.2019 r.
W czwartek 28 listopada w Pradze spotkali się przedstawiciele rządów Grupy Wyszehradzkiej ds. europejskich. Głównym tematem rozmów była polityka klimatyczna, w kontekście planowanych na grudzień prac Rady Europejskiej nad koncepcją osiągnięcia neutralności węglowej do 2050 r. Podczas spotkania podkreślano wspólne stanowisko V4 w tej kwestii. Zdaniem Grupy Wyszehradzkiej przy rozwiązywaniu problemów klimatycznych trzeba brać pod uwagę społeczne skutki odchodzenia od węgla i znaleźć dodatkowe źródła finansowania.
W spotkaniu w stolicy Czech wzięli udział polski minister-członek Rady Ministrów ds. europejskich Konrad Szymański, sekretarz stanu ds. europejskich w czeskim Urzędzie Rady Ministrów Milena Hrdinkova, dyrektor generalny sekcji spraw europejskich w MSZ Słowacji Alexander Micovczin i sekretarz stanu ds. stosunków z UE w ministerstwie sprawiedliwości Węgier Attila Steiner. W rozmowach uczestniczyła też sekretarz stanu ds. europejskich w MSZ Francji Amelie de Montchalin.
- Przejście od węgla musi być sprawiedliwe i społecznie odpowiedzialne - powiedziała na konferencji prasowej przedstawicielka czeskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej Milena Hrdinkowa. Podkreśliła, że Unia Europejska musi znaleźć nowe źródła finansowania, które pomogą państwom członkowskim w potrzebnych zmianach ekonomicznych. Zaznaczyła, że UE musi brać pod uwagę różne warunki startowe w poszczególnych krajach oraz fakt, że rok 2050 jako cel neutralności węglowej dotyczy całej Unii. Jak powiedziała, oznacza to, że w poszczególnych krajach możliwe jest różne tempo zmian.
Tematem spotkania były również kwestie związane z migracją i bezpieczeństwem. W ocenie państw Grupy Wyszehradzkiej nowy budżet UE musi uwzględniać dalsze finansowanie funduszy spójności i elastycznie podchodzić do potrzeb inwestycyjnych w krajach V4. Podkreślano też potrzebę wysłania sygnałów ze strony UE w stronę państw Bałkanów Zachodnich, rozczarowanych decyzją dotyczącą negocjacji akcesyjnych Macedonii Północnej i Albanii.
Źródło: https://www.sejm.gov.pl/(...)"
Data publikacji: 10.01.2020 r.
Rozwijanie i pogłębianie współpracy państw V4 m.in. w dziedzinie produkcji zbrojeniowej, obrony w cyberprzestrzeni, a także zakupów uzbrojenia to tematy spotkania przedstawicieli Parlamentów Grupy Wyszehradzkiej, które odbyło się 8 stycznia w Pradze. Stronę polską reprezentowali udział senatorzy z komisji obrony: jej przewodniczący Jarosław Rusiecki oraz Bogdan Zdrojewski.
- Potrzebujemy silnej współpracy na etapie badań naukowych i wdrażania tych badań, szczególnie w produkcji zbrojeniowej – podsumował spotkanie senator Jarosław Rusiecki. Podkreślił, że jednym z problemów we współpracy państw regionu są instytucje, które odpowiadają za uzbrojenie sił zbrojnych. Każdy kraj ma swój system zamówień w sferze bezpieczeństwa, co utrudnia poszukiwanie rozwiązań obniżających koszty. Natomiast według senatora Bogdana Zdrojewskiego wśród państw V4 istnieje zgoda, co do kierunków współpracy w dziedzinie wspólnych planów w przemyśle zbrojeniowego.
W dyskusji zwracano uwagę m.in. na konieczność rozwijania współpracy państw V4 w dziedzinie obronności z Francją i Niemcami. Podkreślano również znaczenie współpracy w tej dziedzinie z Wielką Brytanią, która opuszcza Unię Europejską.
Źródło: https://www.sejm.gov.pl/(...)"
Data publikacji: 19.06.2020 r.
15 czerwca w Bratysławie minister finansów Tadeusz Kościński i wicepremier i minister finansów Słowacji Eduard Heger podpisali wspólną deklarację o pogłębieniu współpracy w walce z przestępczością podatkową i karuzelami VAT. – Chcemy wspólnie z naszymi partnerami w UE efektywnie zmniejszać lukę VAT, a także skutecznie walczyć z międzynarodową przestępczością podatkową – podkreślił podczas spotkania w Bratysławie minister Kościński. Polski minister finansów wskazał, że podpisanie wspólnej deklaracji jest przykładem dobrej współpracy pomiędzy obu krajami, a Polska jako lider rozwiązań w zakresie uszczelniania systemu podatkowego, będzie wspierać Słowację w walce z nieuczciwością podatkową. - Wymiana informacji i współpraca są niezbędne do osiągnięcia coraz lepszych wyników i dalszego ograniczania luki VAT – powiedział szef finansów.
W trakcie spotkania, w którym uczestniczył także wiceminister Jan Sarnowski, omówiono również kwestie związane m.in. z transgraniczną wymianą gospodarczą oraz współpracą w zwalczaniu ekonomicznych skutków COVID-19. - Warunkiem skutecznego restartu polskiej i słowackiej gospodarki jest zapewnienie przedsiębiorcom uczciwych warunków konkurencji. Dzięki przyspieszeniu wymiany informacji na temat obrotu między krajami oraz transferowi technologii, służby skarbowe w Polsce i na Słowacji będą działać szybciej i precyzyjniej. Skorzystają na tym nie tylko finanse publiczne, ale przede wszystkim uczciwy biznes, który nie ma szans konkurować z oszustami podatkowymi czy firmami, które nie płacą podatków – zaznaczył wiceminister Sarnowski.
To już kolejna inicjatywa polskiego rządu w zakresie solidarności podatkowej. Na początku czerwca 2020 r. odbyła się pierwsza rozmowa z przedstawicielami centralnej administracji skarbowej Ukrainy.
Źródło: Ministerstwo Finansów https://www.sejm.gov.pl/(...)"
Data publikacji: 23.03.2021 r.
Obchodzimy dziś Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Deklaracja o ustanowieniu 23 marca Dniem Przyjaźni obu narodów została przyjęta 12 marca 2007 r. na mocy jednomyślnej decyzji wszystkich członków Parlamentu Węgier. Cztery dni później, 16 marca 2007 r. taką uchwałę przez aklamację podjął Sejm RP.
Od tego czasu co roku miasta Polski i Węgier są naprzemiennie gospodarzami święta przyjaźni pomiędzy naszymi krajami i narodami z udziałem prezydentów obu państw. Tegoroczne obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej miały odbyć się w Bochni, ale po raz kolejny pandemia koronawirusa uniemożliwiła zorganizowanie tego święta.
Wspólnie z Ambasadą Węgier w Warszawie przygotowaliśmy i prezentujemy równocześnie na stronach obu Placówek okolicznościowe przemówienia Pani Ambasador Orsolyi Zsuzsanny Kovacs i Pana Ambasadora Jerzego Snopka, a także fotografie z uroczystości składania kwiatów pod identycznymi pomnikami Henryka Sławika i Józsefa Antalla – wspólnych bohaterów wojennych symbolizujących polsko-węgierską przyjaźń i solidarność – w Warszawie i Budapeszcie.
Więcej na:https://www.sejm.gov.pl/(...)"
Data publikacji: 20.03.2019 r.
Dziś na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego odbyła się konferencja ,,Żołnierze Wyklęci - Historia Niezłomnych".
Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym gościom a szczególnie naszym prelegentom.
Byli to:
Prof. Przemysław Weingertner – polski historyk i publicysta. Pracownik Instytut Historii Uniwersytetu Łódzkiego.Członek Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Łodzi.
Artur Ossowski- Naczelnik Biura Edukacji Narodowej IPN w Łodzi.
Prof. Jacek Reginia- Zacharski- politolog i historyk. Prodziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego. Ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa. Autor publikacji z wielu dziedzin.
Szczególne podziękowania za przybycie i podzielenie się wspomnieniami kierujemy do Pana ppłk Kazimierza Skibickiego - ,,Żołnierza Wyklętego" oraz wiceprezesa łódzkiego Oddziału Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego.
Data publikacji: 12.04.2021 r.
Ile znaczy przyjaźń polsko- czeska? Czy to, nie aby kabotyńska relacja pełna pustosłowia
i kurtuazji? Czy Grupa Wyszehradzka w świetle tego co przeczytacie poniżej ma sens? Może to opóźniona vendetta za Zaolzie? Może tak silne wpływy niemieckie u naszych południowych sąsiadów? Czy nasze braterstwo z Czechami nie powinno być jeszcze bliższe, co mogłoby się wydawać iście naturalnym geograficznie zjawiskiem? Idea Grupy Wyszehradzkiej zakłada solidarność sąsiedzką Czech, Słowacji, Polski i Węgier. Jednak mimo słusznych założeń, praktyka pokazuje, że od wieków naszym czeskim sąsiadom bliżej było do Niemiec niż Polski. Ostanie wydarzenia na południu naszego kraju potwierdzają tę tezę. Czechy wystąpiły przeciwko Polsce i tym samym podważyły najważniejszą wartość - jedność Grupy Wyszehradzkiej.
Od dłuższego czasu spotykamy się z chaosem komunikacyjnym na temat kopalni
w Turowie i wydarzeń z tym związanych. Środki masowego przekazu wprowadzają w obieg wykluczające się treści, co w efekcie daje swoisty medialny bełkot, zamiast rzetelnej wiedzy na temat sytuacji polskiej kopalni. O co tak naprawdę chodzi w tej polityczno-gospodarczo-pseudoekologicznej przepychance? „Żądania strony czeskiej, zmierzające do odebrania koncesji i wygaszenia działalności kompleksu w Turowie w ciągu 10 lat, są bezpodstawne. Zwłaszcza, że w bliskim sąsiedztwie w Czechach i Niemczech funkcjonują znacznie większe kopalnie węgla brunatnego – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
„Wypełniamy unijne dyrektywy dotyczące ochrony środowiska, dostosowujemy nasze elektrownie i kopalnie do coraz bardziej rygorystycznych norm, działamy na podstawie legalnie przyznanej koncesji, a wszystkie nasze działania są zgodne z prawem. Wielokrotnie podkreślałem, że szybkie odejście od węgla nie jest możliwe ze względów technicznych, ekonomicznych, a przede wszystkim społecznych. Oczekiwanie, że mamy jako jedyni w Europie zlikwidować kopalnie węgla brunatnego w ciągu 10 lat, podczas gdy inne – bogatsze od Polski kraje – mają na to znacznie więcej czasu, jest nieuzasadnione i niesprawiedliwe”– mówi Anna Zalewska poseł do Parlamentu Europejskiego.1
Argumenty podejmowane przez stronę czeską oraz „zielonych” działaczy budzą kontrowersje. Logika wskazuje, że mijają się one z rzeczywistością. Nie chcąc jednak traktować sprawy zbyt powierzchownie, znalazłem na poparcie mojej tezy liczne kontrargumenty. Im głębiej badałem sprawę, tym bardziej utwierdzałem się w słuszności założenia, że strona czeska pisze doskonałe bajki. Od Krecika zaczynając na Turowie kończąc.
Bajka nr. 1
Koncesja na działanie kopalni Turów była przedłużona niezgodnie z prawem.
Decyzja o przedłużeniu koncesji dla Kopalni Turów na 6 lat została wydana przez Ministra Klimatu w dniu 20 marca 2020 r. zgodnie z polskim prawem. Koncesja ta obliguje kopalnie do stosowania różnorakich środków minimalizujących odziaływanie kopalni na środowisko. Podając za Panią rzecznik PGE GIEK S.A Sylwią Apanasionek „(…) środki te zostały zaakceptowane przez Czechy i Niemcy podczas szerokich konsultacji transgranicznych które zakończyły się podpisaniem przez wszystkie strony, czyli stronę czeską także przez stronę niemiecką protokołów z uzgodnień”.
Koncesja została przedłużona zgodnie z prawem.
Bajka nr.2
Kopalnia Turów się powiększa.
Według doniesień ze strony czeskiej Kopalnia Turów rośnie w siłę, powiększa obszar swojej działalności, podnosi swoją efektywność. Jak się okazuje, kopalnia nie powiększa swojego rejonu poza ten wyznaczony w 1996 roku. Co więcej, obszar prowadzonych prac jest o połowę mniejszy niż ten wyznaczony w koncesji z 1994 roku. Jak więc łatwo policzyć nie zmieniło się nic od 27 lat. Należy wspomnieć, że plan zagospodarowania złoża zakładał już 25 lat temu, że kopalnia działać będzie do 2044 r. Można powiedzieć, że Czesi wiedzą o tym fakcie od 25 lat, ale dopiero teraz postanowili, że kopalnia stanie się obiektem bezpodstawnych ataków z ich strony.
Bajka nr. 3
Czechy i Niemcy nie były poinformowane o konsekwencjach środowiskowych przedłużenia koncesji dla Kopalni Turów.
Środki ochrony środowiska zostały zaakceptowane przez Czechy i Niemcy podczas wnikliwych konsultacji transgranicznych, które zakończyły się podpisaniem przez obie strony (stronę czeską i niemiecką) protokołów z uzgodnień. Logicznie rzecz ujmując, należy założyć, że wszystkie strony wiedziały co podpisują. Co więcej, ilość czeskich organów, które brały udział w konsultacjach wyklucza możliwości nieomówienia jakiejkolwiek kwestii. I tak kolejno były to:
Ministerstwo Środowiska Republiki Czeskiej,
Wydział Geologów Rejonowych Czeskiej Służby Geologicznej,
Departament Ogólnej Ochrony Przyrody i Krajobrazu Ministerstwa Środowiska Republiki Czeskiej,
Kraj Liberecki,
Departament Ochrony Wód Ministerstwa Środowiska Republiki Czeskiej,
Czeski Inspektorat Ochrony Środowiska, Inspektoratu Regionalnego Liberec,
Gmina Mnišek,
Krajska Stacja Sanitarna Kraju Libereckiego,
Miasto Nové Mesto pod Smrkem,
Miasto Hejnice,
Stowarzyszenie CHRÁNÍME VODU,
Gmina Habartice,
Gmina Dolní Řasníce,
Greenpeace Ćeska Republika,
Miejscowość Uhelná,
Gmina Bulovka,
Gmina Ćernousy,
Frydlandzka spółka wodociągowa,
Gmina Hermanice,
Gmina Kunratice,
Miasto Jablonec nad Nisou,
Gmina Višñová.
Ze strony niemieckiej lista nie była krótsza. Były to różnego rodzaju delegacje oraz przedstawiciele gmin, miast i instytucji państwowych w tym niemieckiego Ministerstwa Ochrony Środowiska. Ponadto kopalnia organizowała liczne spotkania z mieszkańcami
i przedstawicielami różnych środowisk transgranicznych, w celu konsultacji warunków środowiskowych.
Wniosek nasuwa się, jeden - Niemcy i Czechy były poinformowane o konsekwencjach środowiskowych, co więcej - prowadziły wnikliwe konsultacje w tym zakresie i podpisały protokoły z uzgodnień.
Bajka nr. 4
Obniżanie się poziomu wód gruntowych.
Poziom wód gruntowych, ze względu na działanie kopalni, monitorowany jest przez polsko-niemieckie i polsko-czeskie, specjalnie do tego stworzone, grupy specjalistów. Na bieżąco poziom wód sprawdzany jest przez ok. 500 miejsc pomiarowych. Brak jest informacji potwierdzających, że poprzez działalność kopalni w Turowie poziom wód gruntowych uległ zmianie. Działając zapobiegawczo, Kopalnia Turów zbudowała specjalne dodatkowe ekrany mające na celu zatrzymanie wody. Niepokojący za to jest fakt, że kilkadziesiąt kilometrów od Turowa istnieją kopalnie czeskie i niemieckie wydobywające znacznie więcej węgla niż polska kopalnia. Ponadto czeska kopalnia żwiru Grabstajn znajduje się w niewielkiej odległości od granicy. Jeżeli rzeczywiście poziom wód gruntowych uległ obniżeniu, gdzie możemy znaleźć wiarygodne informacje, co jest przyczyną? Odpowiedź brzmi - nigdzie, bowiem czeskie przedsiębiorstwo wodociągowe, zarządzające ujęciami wody przy czesko-polskiej granicy, nie udostępnia informacji o ilości wody pobieranej przez przedsiębiorstwa, czy społeczeństwo lokalne.
Bajka nr. 5
Natychmiastowe zamknięcie kopalni.
Kompleks w Turowie obecnie dostarcza około 5 proc. energii elektrycznej Polski, dystrybuowanej do ponad 2,3 mln gospodarstw domowych. W najbliższej przyszłości będzie to 8%. Jak mówiła rzecznik PGE GIEK S.A Sylwia Apanasionek „Natychmiastowe zamknięcie Kompleksu Turów wygenerowałoby straty dla państwa polskiego w wysokości 13,5 mld zł".
W kompleksie turoszowskim zatrudnionych jest ponad 3600 osób, a każde miejsce pracy generuje nawet 4 etaty w firmach dostawczych i usługowych obsługujących zakłady. Blisko związanych z funkcjonowaniem turoszowskiego kompleksu energetycznego jest 15 tys. osób. Co więc oznacza natychmiastowe zamknięcie kopalni? 13,5 mld zł to nie jedyna strata. Jak ma funkcjonować region, który od lat oparty jest na kopalni? Co z zatrudnieniem? Dlaczego niezrozumiałe i nielogiczne postulaty naszych sąsiadów mają pozbawiać Polaków miejsc pracy i możliwości godnego życia.
Bajka nr. 6
Zieloni.
17 marca 2021r na teren kopalni nielegalnie wtargnęli działacze Greenpeace wywieszając na jednej z maszyn baner z napisem „Kryzys klimatyczny no i ch*j!”. Działanie to protest przeciwko rzekomemu zatruwaniu środowiska przez kopalnie. Być może czysty przypadek pokierował losem tak, że działacze na akt protestu zdecydowali się akurat teraz. A być może to wpływy polityczne i gospodarcze zadecydowały, aby w ten sposób jeszcze bardziej osłabić pozycję Turowa. Pan Artur Michniewicz, dyrektora PGE GIEK S.A ds. Komunikacji mówi: „W linii prostej 60 km od Turowa na terenie Niemiec działa kopalnia Nochten wydobywająca rocznie 14 mln ton węgla brunatnego, w odległości 85 km działa czeska kopalnia w miejscowości Bilina, która rocznie wydobywa 9,5 mln ton węgla brunatnego. Zaś dla porównania wydobycie w 2020 roku w Turowie to 5 mln ton”. Tym bardziej zastanawiające, dlaczego to Turów został celem Zielonych.
Wszelki komentarz wydaje się tutaj zbędny. Co zaś o pomysłowości Czechów myślą sami pracownicy i mieszkańcy Turowa i okolic? Najlepszym przykładem jest zorganizowana przez nich akcja z dnia 22 marca 2021r. Ok. 150 kierowców nie zgadzając się z postulatami czeskimi oraz działaczy „zielonych” zablokowało rondo w Kopaczowie. Uniemożliwiając tym samym wjazd dla ciężarówek i transportu ze strony czeskiej. Należy zaznaczyć, że jest to jeden z najważniejszych węzłów komunikacyjnych w regionie.
Jak to więc z tym węglem?
Argumenty i kontrargumenty zdają się nie mieć końca. Kto ma rację? „Chociaż Niemcy i Szwedzi − mając gigantyczne moce w źródłach odnawialnych oraz dostęp do potężnych magazynów energii w Alpach i Górach Skandynawskich − na niedobór energii nie mogą narzekać, to i oni miewają swoje problemy. Niemcy od lat nie mogą wybudować wielu potrzebnych im linii najwyższych napięć. Zdarza się więc, że ich sieci w okolicach Berlina i przy polskiej granicy się przeciążają. Wówczas import z Polski ratuje sytuację w tej części kraju. Podobny problem mają Szwedzi w południowej strefie cenowej, która ma połączenia z Danią, Niemcami, Polską i Litwą, dokąd zwykle Szwedzi eksportują energię płynącą z północy kraju i z Norwegii, bo sami produkują jej tam niewiele. Zdarza się jednak, że także szwedzkie linie północ-południe się przeciążają i Svenska Kraftnät prosi PSE o interwencyjny eksport energii z Polski do Szwecji.”4
Zielona alternatywa energii nie poradziła sobie na tyle, by przezwyciężyć bardziej surową zimę niż w ostatnich latach. Szwecja zmuszona została do importu naszej owianej złą sławą "brudnej" energii. Dziwi fakt, że zgodzili się na to politycy szwedzkiego rządu złożonego z socjaldemokratów i zielonych. Nie ze względu na to, że krok jest irracjonalny, wręcz przeciwnie. Tutaj argumentami mogą być tylko idee. Jak widać - do czasu. „Jak wyjaśnia w niedzielę w gazecie "Dagens Nyheter" Pontus de Mare ze szwedzkiego operatora sieci przesyłowej Svenskakraftnat (SVK), "Szwecja w ostatnich latach zainwestowała w energetykę wiatrową" i latem sprzedaje nadwyżkę zielonej energii. "Problem jest jednak zimą, kiedy potrzebujemy najwięcej energii, to akurat siłownie wiatrowe produkują jej relatywnie mało. Wraz z ograniczeniem energetyki jądrowej staliśmy się bardziej zależni od paliw kopalnych" - stwierdza de Mare.”5
Podsumowując, działania Czechów obecnie przypominają poczynania ich bajkowego „Rumcajsa” jednakże, jedynie w wymiarze jego rozbójnickich ekscesów. Był bowiem Rumcajs szlachetny i honorowy, a o tej części bajki zdaje się, że Czesi zapomnieli. Skarżenie Polski do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przypomina skarżenie małego dziecka do mamy, która ma rozwiązać problem, z którym dziecko sobie nie radzi. Co więcej. Czesi działają tak jak kiedyś żartowano z socjalizmu. Stefan Kisielewski miał powiedzieć "Socjalizm jest to ustrój, w którym bohatersko pokonuje się trudności nieznane w żadnym innym ustroju!". Mając na względzie cała awanturę przypomina mi się tytuł książki czeskiego autora Petro Šabacha, bowiem ostro jak w soczewce opisywać może całą sytuację. A tytuł ten to „Gówno się pali”. Czeskim mocodawcą można jedynie zasugerować zastanowienie się nad pewną mądrością „Zanim zaczniesz zmieniać świat, przejdź się trzy razy po własnym mieszkaniu”. Nam pozostaje mieć nadzieję, że ktokolwiek będzie miał ochotę przyjrzeć się sprawie bliżej, a decydujące dla sprawy będą zgodne z prawdą argumenty, a nie decyzje polityczne wygodne dla wszystkich, z wyjątkiem Polski.
Autor: Alan Paczuszka
O trzech dekadach współpracy Grupy Wyszehradzkiej, planach na przyszłość, walce z COVID-19 oraz o unijnej polityce klimatycznej i migracyjnej dyskutowali premierzy Polski Mateusz Morawiecki, Czech Andrej Babisz, Słowacji Igor Matowicz i Węgier Viktor Orban podczas szczytu V4 w Krakowie. Gościem spotkania był przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Wydarzenie odbyło się w środę 17 lutego w Zamku Królewskim na Wawelu i Centrum Kongresowym ICE. Zostało zorganizowane przez polską prezydencję z okazji 30-lecia Grupy Wyszehradzkiej.
Na konferencji prasowej po obradach premier Mateusz Morawiecki poinformował, że istotnym tematem spotkania była pandemia koronawirusa. - Zastanawialiśmy się jak wzmocnić UE poprzez szybsze szczepienie i solidarną pracę w kierunku produkcji szczepionek w UE. Tu i teraz jak najszybciej szczepić po to, żeby móc wrócić do normalnego życia gospodarczego - zaznaczył. Zdaniem szefa polskiego rządu nie ma prawdziwego partnerstwa bez solidarnego, odpowiedzialnego podejścia do spraw najtrudniejszych, w tym kwestii COVID-19 i szczepień. - Walka z epidemią musi być sprzęgnięta z obroną wspólnego rynku UE i jednocześnie z myśleniem o przyszłości gospodarczej - przekonywał.
Premier Morawiecki zaakcentował wyjątkową rolę V4 w Europie. Ocenił, że w ostatnich pięciu latach jest ona znacznie silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Dodał, że jednym z największych jej osiągnięć jest Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki, który zbliżył społeczeństwa regionu. Zaznaczył, że Grupa Wyszehradzka to opowieść o zjednoczeniu z Europą, jej wzmocnieniu oraz nowych i wielkich ambicjach. Szef polskiego rządu podkreślił, że V4 ma odwagę, aspirację i talent do dalszego dynamicznego rozwoju, dlatego współpraca musi być kontynuowana, bo Grupa ma wielkie szanse dogonić Europę Zachodnią.
Na potrzebę współpracy, by walka z COVID-19 zakończyła się sukcesem wskazał przewodniczący RE Charles Michel. Odnosząc się do kwestii szczepień, przypomniał podjętą w Unii Europejskiej decyzję o zamówieniu szczepionek w imieniu UE przez Komisję Europejską. - Zdajemy sobie sprawę z tego, że sytuacja jest trudna na całym świecie. Jestem jednak przekonany, że będziemy bardzo ciężko pracować nad zwiększeniem wolumenu produkcji szczepionek. Zabezpieczyliśmy dla Europy bardzo wiele dawek szczepionek, natomiast priorytetem jest to, by te dostawy dotarły do nas tak szybko, jak tylko jest to możliwe - tłumaczył.
- Chcemy szybko mieć szczepionki, oczywiście przestrzegając wszystkich zasad bezpieczeństwa i mając gwarancje skuteczności - mówił premier Węgier Viktor Orban. Jak podkreślił szef węgierskiego rządu, szybkość jest ważniejsza od ceny. Odniósł się także do kwestii gospodarki po pandemii. - Ważne znaczenie będzie miało podzielenie się w najbliższych miesiącach, tym, jakie podejmowaliśmy działania polityczne, instytucjonalne i gospodarcze, żeby była kompatybilność między nami - powiedział. Podkreślił, że to obszar środkowoeuropejski jest najszybciej rozwijającym się obszarem pod względem gospodarczym w Europie.
Szef czeskiego rządu Andrej Babisz powiedział, że Grupa Wyszehradzka walczy nie tylko o interesy swoich obywateli, ale także Europy. - Wspólnie zależy nam na tym, żeby Europa odnosiła sukcesy, żeby pokonała różne wyzwania - zaznaczył premier Czech. Andrej Babisz podkreślił, że jedynym rozwiązaniem pandemii COVID-19 jest szczepionka. Wyraził niezadowolenie z opóźnień wynegocjowanych przez Unię Europejską dostaw szczepionek przez firmy farmaceutyczne.
Premier Słowacji Igor Matovicz zaakcentował aktualność i dojrzałość Grupy Wyszehradzkiej. Powiedział, że chociaż pandemia COVID-19 zdominowała życie wielu osób, warto również świętować rocznice, takie jak 30-lecie V4 i dokonywać bilansu współpracy. - Misją Grupy Wyszehradzkiej jest poszukiwanie wspólnych rozwiązań, podejść, postaw, a potem prezentowanie ich na gruncie Unii Europejskiej. Nie oznacza to, że Grupa musi mieć na wszystko takie same poglądy w ramach UE - ocenił. Dodał, że historia 30-letniej współpracy pokazała, że powołanie Grupy Wyszehradzkiej miało sens.
Podczas szczytu w Krakowie premierzy Morawiecki, Babisz, Matowicz i Orban uroczyście podpisali Wyszehradzką Deklarację Rocznicową oraz Deklarację Cyfrową w regionie V4.
„Przekonani o wartości dodanej inkluzywnej współpracy z innymi europejskimi i pozaeuropejskimi partnerami w ramach formatu V4+, potwierdzamy nasz zamiar, by wspierać dalsze wzmacnianie naszej wzajemnej współpracy międzyrządowej i międzyludzkiej dla dobra naszych obywateli i krajów, jak również Unii Europejskiej i NATO, oraz zapewnić skuteczną komunikację o naszych wspólnych działaniach, w tym poprzez obecność w Internecie” - czytamy w deklaracji rocznicowej. Dokument wyraża także wolę kontynuowania współpracy wyszehradzkiej w walce z COVID-19, co ma pomóc w wyjściu państw V4 z kryzysu wywołanego przez pandemię.
W Deklaracji o wzajemnej współpracy przy projektach cyfrowych premierzy Grupy Wyszehradzkiej potwierdzili zamiar zbudowania wspólnych ram działania poprzez wyznaczenie podmiotu kontaktowego do regionalnej współpracy cyfrowej w każdym z krajów V4. Politycy opowiedzieli się również za zabezpieczeniem funduszy UE na transformację cyfrową, w szczególności na wspólne projekty w ramach V4. Podkreślili również wolę skoordynowania działań mających na celu poprawę konkurencyjności i potencjału innowacyjnego krajów Grupy w kwestiach cyfrowych, a także wzmocnienie transformacji cyfrowej i przyspieszenie przyswajania kluczowych technologii cyfrowych przez administrację.
Po szczycie premierów Grupy V4 na Wawelu odbyła się ceremonia uroczystego przekazania Polsce przez Węgry XVI-wiecznej młodzieńczej zbroi króla Zygmunta II Augusta, która dotąd należała do zbiorów Muzeum Narodowego w Budapeszcie. - Oddaliśmy wam to, co zawsze było wasze. W imię przyjaźni - powiedział szef węgierskiego rządu Viktor Orban. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że ta niezwykła pamiątka historii stała się symbolem przyjaźni polsko-węgierskiej.
Źródło: PAP, kurier.plus, magyarhirlap.hu
https://www.sejm.gov.pl/(...)"
Data publikacji: 20.08.2021 r.
Zapraszamy serdecznie na organizowaną przez Fundację Wyszehradzką debatę na temat wpływu pandemii Covid- 19 na gospodarkę.
Spotkanie rozpoczyna się o gdzie 13:00 i dostępne będzie pod następującym linkiem https://teams.live.com/meet/94400499206100
Dziękujemy naszemu sponsorowi PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Spółka Akcyjna za pomoc w zorganizowaniu naszej jutrzejszej debaty: Wpływ pandemii Covid 19 na gospodarkę. To bardzo budujące, że istnieją w polskiej przestrzeni gospodarczej podmioty którym zależy na rozwoju organizacji pozarządowych.
Data publikacji: 02.09.2021 r.
Zapraszamy serdecznie na organizowaną przez Fundację Wyszehradzką debatę na temat wpływu pandemii Covid- 19 na gospodarkę.
Spotkanie rozpoczyna się o gdzie 13:00 i dostępne będzie pod następującym linkiem https://teams.live.com/meet/94826823730417
Dziękujemy naszemu sponsorowi PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Spółka Akcyjna za pomoc w zorganizowaniu naszej jutrzejszej debaty: Wpływ pandemii Covid 19 na gospodarkę. To bardzo budujące, że istnieją w polskiej przestrzeni gospodarczej podmioty którym zależy na rozwoju organizacji pozarządowych.
Data publikacji: 03.09.2021 r.
Zapraszamy serdecznie na organizowaną przez Fundację Wyszehradzką debatę na temat wpływu pandemii Covid- 19 na gospodarkę.
Spotkanie rozpoczyna się o gdzie 13:00 i dostępne będzie pod następującym linkiem https://teams.live.com/meet/94686137749074
Dziękujemy naszemu sponsorowi PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Spółka Akcyjna za pomoc w zorganizowaniu naszej jutrzejszej debaty: Wpływ pandemii Covid 19 na gospodarkę. To bardzo budujące, że istnieją w polskiej przestrzeni gospodarczej podmioty którym zależy na rozwoju organizacji pozarządowych.
Data publikacji: 20.09.2021 r.
Witajcie,
Serdecznie zapraszamy na konferencje organizowaną przez Fundację Wyszehradzką „Żołnierze Wyklęci- historia niezłomnych”, która odbędzie się 29.09.2021. To już druga edycja tego wydarzenia cieszymy się, że tematyka związana z Żołnierzami Wyklętymi cieszy się coraz większym zainteresowaniem szczególnie wśród młodzieży. Dziękujemy za wsparcie naszemu darczyńcy Fundacji Banku Gospodarstwa Krajowego bez którego konferencja nie miałaby szansy się odbyć. Zapraszamy do wzięcia udziału online pod linkiem https://teams.live.com/meet/94254912838655
Zapraszamy!
Data publikacji: 20.01.2022 r.