V4 JEDNYM GŁOSEM WS. POLITYKI KLIMATYCZNEJ

V4 JEDNYM GŁOSEM WS. POLITYKI KLIMATYCZNEJ

Piątek, Listopad 29, 2019

W czwartek 28 listopada w Pradze spotkali się przedstawiciele rządów Grupy Wyszehradzkiej ds. europejskich.

W czwartek 28 listopada w Pradze spotkali się przedstawiciele rządów Grupy Wyszehradzkiej ds. europejskich. Głównym tematem rozmów była polityka klimatyczna, w kontekście planowanych na grudzień prac Rady Europejskiej nad koncepcją osiągnięcia neutralności węglowej do 2050 r. Podczas spotkania podkreślano wspólne stanowisko V4 w tej kwestii. Zdaniem Grupy Wyszehradzkiej przy rozwiązywaniu problemów klimatycznych trzeba brać pod uwagę społeczne skutki odchodzenia od węgla i znaleźć dodatkowe źródła finansowania.

W spotkaniu w stolicy Czech wzięli udział polski minister-członek Rady Ministrów ds. europejskich Konrad Szymański, sekretarz stanu ds. europejskich w czeskim Urzędzie Rady Ministrów Milena Hrdinkova, dyrektor generalny sekcji spraw europejskich w MSZ Słowacji Alexander Micovczin i sekretarz stanu ds. stosunków z UE w ministerstwie sprawiedliwości Węgier Attila Steiner. W rozmowach uczestniczyła też sekretarz stanu ds. europejskich w MSZ Francji Amelie de Montchalin. 

- Przejście od węgla musi być sprawiedliwe i społecznie odpowiedzialne - powiedziała na konferencji prasowej przedstawicielka czeskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej Milena Hrdinkowa. Podkreśliła, że Unia Europejska musi znaleźć nowe źródła finansowania, które pomogą państwom członkowskim w potrzebnych zmianach ekonomicznych. Zaznaczyła, że UE musi brać pod uwagę różne warunki startowe w poszczególnych krajach oraz fakt, że rok 2050 jako cel neutralności węglowej dotyczy całej Unii. Jak powiedziała, oznacza to, że w poszczególnych krajach możliwe jest różne tempo zmian. 

Tematem spotkania były również kwestie związane z migracją i bezpieczeństwem. W ocenie państw Grupy Wyszehradzkiej nowy budżet UE musi uwzględniać dalsze finansowanie funduszy spójności i elastycznie podchodzić do potrzeb inwestycyjnych w krajach V4. Podkreślano też potrzebę wysłania sygnałów ze strony UE w stronę państw Bałkanów Zachodnich, rozczarowanych decyzją dotyczącą negocjacji akcesyjnych Macedonii Północnej i Albanii.

Źródło: https://www.sejm.gov.pl/(...)

Szukaj