POLSKO-SŁOWACKI SOJUSZ W WALCE Z PRZESTĘPCZOŚCIĄ PODATKOWĄ

POLSKO-SŁOWACKI SOJUSZ W WALCE Z PRZESTĘPCZOŚCIĄ PODATKOWĄ

Piątek, Czerwiec 19, 2020

15 czerwca w Bratysławie minister finansów Tadeusz Kościński i wicepremier i minister finansów Słowacji Eduard Heger podpisali wspólną deklarację o pogłębieniu współpracy w walce z przestępczością podatkową i karuzelami VAT.

15 czerwca w Bratysławie minister finansów Tadeusz Kościński i wicepremier i minister finansów Słowacji Eduard Heger podpisali wspólną deklarację o pogłębieniu współpracy w walce z przestępczością podatkową i karuzelami VAT. – Chcemy wspólnie z naszymi partnerami w UE efektywnie zmniejszać lukę VAT, a także skutecznie walczyć z międzynarodową przestępczością podatkową – podkreślił podczas spotkania w Bratysławie minister Kościński. Polski minister finansów wskazał, że podpisanie wspólnej deklaracji jest przykładem dobrej współpracy pomiędzy obu krajami, a Polska jako lider rozwiązań w zakresie uszczelniania systemu podatkowego, będzie wspierać Słowację w walce z nieuczciwością podatkową. - Wymiana informacji i współpraca są niezbędne do osiągnięcia coraz lepszych wyników i dalszego ograniczania luki VAT – powiedział szef finansów.

W trakcie spotkania, w którym uczestniczył także wiceminister Jan Sarnowski, omówiono również kwestie związane m.in. z transgraniczną wymianą gospodarczą oraz współpracą w zwalczaniu ekonomicznych skutków COVID-19. - Warunkiem skutecznego restartu polskiej i słowackiej gospodarki jest zapewnienie przedsiębiorcom uczciwych warunków konkurencji. Dzięki przyspieszeniu wymiany informacji na temat obrotu między krajami oraz transferowi technologii, służby skarbowe w Polsce i na Słowacji będą działać szybciej i precyzyjniej. Skorzystają na tym nie tylko finanse publiczne, ale przede wszystkim uczciwy biznes, który nie ma szans konkurować z oszustami podatkowymi czy firmami, które nie płacą podatków – zaznaczył wiceminister Sarnowski.

To już kolejna inicjatywa polskiego rządu w zakresie solidarności podatkowej. Na początku czerwca 2020 r. odbyła się pierwsza rozmowa z przedstawicielami centralnej administracji skarbowej Ukrainy.

Źródło: Ministerstwo Finansów https://www.sejm.gov.pl/(...)

Szukaj